Nieszczelne okna powodują ucieczkę aż… 30% ciepła. Stratę energii możesz zrekompensować dogrzaniem domu, ale to oznacza koszty. Najprościej jest uszczelnić okna. Czym? Najłatwiej uszczelkami. Są stosunkowo tanie, ale uszczelnią okna na kilka sezonów.
Badanie termowizyjne – sprawdź, którędy ucieka ciepło
Zanim uszczelnisz swoje okno uszczelką, przygotuj się do tego. Zaplanuj badanie termowizyjne – lustrujące budynek przy użyciu specjalnej kamery. W tym przypadku badanie to pokaże, w którym miejscu okna ucieka najwięcej ciepła. Jest to metoda bardzo innowacyjna, która przyda się szczególnie w przypadku kupna domu do remontu. W takim domu szczelność okien może być wadliwa.
Oczyść okno z zanieczyszczeń
Jest wiele metod uszczelniania – taśmą klejącą, silikonem, pianką, listwami. Zastosowanie uszczelki jest jedną z najpopularniejszych metod, zalecanych właśnie w przypadku okien PCV. Jest to łatwe rozwiązanie – idealne dla tych, którzy nie mają dużego doświadczenia z pracami remontowymi. Zanim je zastosujesz, oczyść ościeżnicę okna z tłuszczu, kurzu i innych zanieczyszczeń. Sprawdź także skrzydła okien, czy nie są zanieczyszczone. Następnie zdejmij z uszczelek taśmę zabezpieczającą i przyklej je do oczyszczonych z brudu ościeżnic.
Jak dobrać rozmiar uszczelek?
Na rynku dostępne są różne uszczelki. Na przykład z pianki poliuretanowej lub trwalsze EPDM. Zaopatrując się w uszczelki zwróć uwagę na rozmiar – czy nie utrudniają otwierania lub zamykania okien. Dobrze jest dopasować rozmiar do tego, co napisane jest w karcie gwarancyjnej okna lub umowie z firmą montażową. Postępując zgodnie z instrukcją, zamontuj uszczelki na zbiegu ościeżnicy i ramy wewnętrznej.
Uszczelki zamontowane na stałe – czy to dobre rozwiązanie?
Są takie okna PCV, które mają zamontowane uszczelki na stałe. Są one wgrzane w okno. Takie rozwiązanie generuje szczelność okien. Z drugiej jednak strony może powodować problemy. Pamiętajmy, że uszczelki się zużywają. Wówczas problemem może być wycięcie wgrzanych uszczelek i zamontowanie nowych.