Deski kompozytowe są doskonałą alternatywą dla naturalnego drewna, które nie jest zbyt trwałym materiałem. Elewacje kompozytowe przetrwają wiele – m.in. zmiany pogody. Ma też idealnie gładką powierzchnię, bez drzazg. Nie trzeba go regularnie impregnować. Ma jednak wady – z czasem deski mogą zmienić swoją barwę. Przyjrzyjmy się bliżej zaletom i wadom elewacji kompozytowych.
- Kompromis – dzisiaj, kiedy obserwujemy powrót do korzeni w wielu dziedzinach (a przynajmniej nostalgię za nimi) drewno znów jest modne, jak kiedyś. Murowane elewacje mogą trącić czymś niezbyt modnym. A jednak naturalne drewno generuje wiele problemów.
- Elewacji kompozytowych nie trzeba regularnie impregnować – jest to istotne, bo przecież mówimy o całej elewacji domu a nie o poszczególnych fragmentach. Regularna impregnacja elewacji drewnianej byłaby bardzo kosztowna i czasochłonna.
- Niska absorpcja wilgoci – co generuje odporność na szkodniki oraz na korozję. Deski elewacyjne są również odporne na uszkodzenia mechaniczne.
- Ekologia – elewacja drewnopodobna to także dobre rozwiązanie dla tych, którzy troszczą się o przyrodę. Do ich produkcji używa się drewnianych odpadów, co zapobiega wycinaniu zdrowych drzew.
- Gładkość powierzchni – może być zaletą jak i wadą. Niektórym może brakować nieregularności i drzazg charakterystycznych dla drewna, dających naturalny efekt.
- Naturalny kolor – no właśnie, mimo estetycznych zalet kompozytu jednak trzeba pogodzić się z tym, że drewnopodobne deski nigdy nie będą wyglądać tak naturalnie jak naturalne drewno.
- Naloty, brud – z czasem też mogą osadzać się na materiale kompozytowym, zresztą jak na każdym innym. Nie jest on w tej kwestii wyjątkowy.
- Trwałość – deski kompozytowe są zasadniczo trwałe, ale wiele zależy też od jakości wykonania. Stabilność okładzinie kompozytowej zapewnia solidna pod-konstrukcja z łat kompozytowych, stalowych albo aluminiowych. Istotne jest też dobieranie długości desek – powinno się je dobierać w ten sposób, aby unikać ich łączenia po długości. Zabieg ten zapobiega przenikaniu wilgoci pod okładzinę.