Elewacje kompozytowe – zalety i wady

Deski kompozytowe są doskonałą alternatywą dla naturalnego drewna, które nie jest zbyt trwałym materiałem. Elewacje kompozytowe przetrwają wiele – m.in. zmiany pogody. Ma też idealnie gładką powierzchnię, bez drzazg. Nie trzeba go regularnie impregnować. Ma jednak wady – z czasem deski mogą zmienić swoją barwę. Przyjrzyjmy się bliżej zaletom i wadom elewacji kompozytowych.

  1. Kompromis – dzisiaj, kiedy obserwujemy powrót do korzeni w wielu dziedzinach (a przynajmniej nostalgię za nimi) drewno znów jest modne, jak kiedyś. Murowane elewacje mogą trącić czymś niezbyt modnym. A jednak naturalne drewno generuje wiele problemów.
  2. Elewacji kompozytowych nie trzeba regularnie impregnować – jest to istotne, bo przecież mówimy o całej elewacji domu a nie o poszczególnych fragmentach. Regularna impregnacja elewacji drewnianej byłaby bardzo kosztowna i czasochłonna.
  3. Niska absorpcja wilgoci – co generuje odporność na szkodniki oraz na korozję. Deski elewacyjne są również odporne na uszkodzenia mechaniczne.
  4. Ekologia – elewacja drewnopodobna to także dobre rozwiązanie dla tych, którzy troszczą się o przyrodę. Do ich produkcji używa się drewnianych odpadów, co zapobiega wycinaniu zdrowych drzew.
  5. Gładkość powierzchni – może być zaletą jak i wadą. Niektórym może brakować nieregularności i drzazg charakterystycznych dla drewna, dających naturalny efekt.
  6. Naturalny kolor – no właśnie, mimo estetycznych zalet kompozytu jednak trzeba pogodzić się z tym, że drewnopodobne deski nigdy nie będą wyglądać tak naturalnie jak naturalne drewno.
  7. Naloty, brud – z czasem też mogą osadzać się na materiale kompozytowym, zresztą jak na każdym innym. Nie jest on w tej kwestii wyjątkowy.
  8. Trwałość – deski kompozytowe są zasadniczo trwałe, ale wiele zależy też od jakości wykonania. Stabilność okładzinie kompozytowej zapewnia solidna pod-konstrukcja z łat kompozytowych, stalowych albo aluminiowych. Istotne jest też dobieranie długości desek – powinno się je dobierać w ten sposób, aby unikać ich łączenia po długości. Zabieg ten zapobiega przenikaniu wilgoci pod okładzinę.

Zostaw komentarz

Address
304 North Cardinal
St. Dorchester Center, MA 02124

Work Hours
Monday to Friday: 7AM - 7PM
Weekend: 10AM - 5PM